ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БългарияЖивотНовини

Обсъждат трудът на учителите да се зачита за втора категория

Синдикат „Образование“ подкрепя идеята трудът на учителите да се зачита за втора категория. Учителската професия много често води до „прегаряне“, но според тях няма политическа готовност трудът на педагозите да се преквалифицира, пише Mediapool. Има начини това да се случи неофициално.

От синдиката към Конфедерация на труда „Подкрепа“ предлагат и увеличение на учителската заплата – първо с 21%, така че да достига 125% над средното възнаграждение в страната, а по-късно повече. Идеята е учителите да взимат 160% над средната брутна работна заплата за България, съобщава БТА.

Втора категория труд

Работниците от втора категория труд се ползват от ранно пенсиониране при наличието на 15-годишен стаж (жените на 55 години и 8 месеца, а мъжете на 59 години и 8 месеца). Във втора категория попада трудът на инженерно-техническите специалисти, заетите в рудници и кариери за добив на полезни изкопаеми. В същата категория са и работещите в ЖП транспорта, шофьорите на товарни автомобили, заетите в сферата на пътното строителство и други.

Великотърновският педагог Незабравка Апостолова поиска с отворено писмо и петиция втора категория труд за учителите. Тя съобщава пред БТА, че каузата е нещо твърде лично за нея, тъй като в последните няколко години е загубила няколко свои колеги.

„Има учители, които горят в работата си и прегарят“, каза Апостолова.

За четири дни петицията, публикувана на интернет страницата Peticiq.com, събра над 3 500 подписа, като близо 3 100 от тях са натрупани още в първите 48 часа.

„Зная, че не съм сама и няма да се откажа, въпреки че много хора не вярват в успеха на това начинание“, коментира учителката.

Председателят на секция „Образование“ в Конфедерация на труда „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров, който е на посещение във Велико Търново във връзка с обучение на педагогически специалисти, коментира, че синдикатът е правил много изследвания за натовареността и трудността на учителската професия. Резултатите показват, че учителите и лекарите са най-натоварени и най-податливи на професионално „прегаряне“.

„На този етап при политиците няма такава готовност за прекатегоризация, но ние като синдикат сме готови да предложим съответните компенсаторни механизми“, каза синдикалистът.

По думите му в момента също има възможност за ранно пенсиониране при учителите, но то донякъде ги ощетява, защото им отнема добавка, за която са плащали години наред.

„До Националния осигурителен институт е отправено предложение да се помисли дали тези учители, които се пенсионират три години по-рано, да я получават цялата или редуцирана. По този начин те реално ще бъдат приравнени към втора категория труд и без това да е официално обявено по общите правила, защото техните пенсии ще дойдат от учителския пенсионен фонд“, каза Петров, уточнявайки, че и за това е нужно политическо решение.

Увеличение на заплатите

Синдикат „Образование“ предлага и увеличение с 21% на учителските заплати. Предложението цели да гарантира размерът на възнаграждението на учителите да е 125% над средната брутна работна заплата за страната. Според синдикалистите в момента заради инфлацията заплащането на учителите достига около 110% над нея.

Друго предложение е в бъдеще учителският труд да бъде заплатен в размер на 160% над средната брутна работна заплата. Искането е във връзка с промяната в Закона за висшето образование, според която академичните преподаватели получават 180% над средната брутна работна заплата.

„Това ще бъде отворена врата за младите учители, които с необходимите реформи да бъдат задържани в училищната система. Така след селектирането им най-добрите ще останат на работа, защото много често директорите се стремят да имат учители, но нямат възможност да избират най-добрите“, твърди Петров.

По думите на председателя на Синдикат „Образование“ статистиката показва, че десет на сто от работещите в училищата са пенсионери или са навършили пенсионна възраст. Според него това показва, че в момента системата разчита на пенсионерите и ако ги няма тях, „тя ще се оголи“.

„Има немалко млади учители, които са влезли в системата най-вече заради по-високите заплати. Учителите до 35-годишна възраст са 15%, но те са в режим на непрекъснато текучество. Около 75 на сто от започващите работа в училищата до първите 3 години не издържат и отиват да работят нещо друго, което е голям проблем за България. Това трябва де е един от трите основни приоритета на всяко едно държавно управление и Министерството на образованието“, заяви Петров.  

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина